Modes kaleidoskops

Slavenais vēsturnieks un kolekcionārs Aleksandrs Vasiļjevs par modi

«Mode – tās nav tikai drēbes, tas ir arī interjers, dzīvesveids, automašīnas, kūrorti, mūzika, dejas, diēta un sports. Mode ir tas, kā mēs dzīvojam.»

«Modi nosaka politika, ekonomika, laikapstākļi, reliģija, mūzika, māksla – tā ir atkarīga no ļoti daudziem ārējiem faktoriem.»

Pjēra Kardēna tērps Maijai Pļiseckai, 1969.

Foto: no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas

«Neviens nekad nav veiksmīgi prognozējis modi ilgtermiņā. Jo mode nav vis dizaineru kaprīze, bet gan dzīves spogulis. Modi ietekmē tas, kas notiek valstī. Kurš zināja, ka būs, piemēram, Pirmais pasaules karš un sievietes saīsinās svārkus, apgriezīs matus un dosies strādāt rūpnīcās? Ka cilvēks lidos kosmosā, un ļaudis sagribēs arī savā garderobē ieviest kosmiskā apģērba elementus: bītlenes, zeķbikses, ķiveres, metalizētus audumus? Ka visu pasauli pārņems hipiju kustība, un modē nāks saplēsti džinsi, gari mati, puķes un indiešu rotas? Tā ir mode, to neaizliegsi. To visu jau nav izdomājuši dizaineri, šobrīd tie maz ko vairs ietekmē.»

«Vislielākais modes un stila ienaidnieks ir garlaicība.»

Mode prasa upurus…

Foto: Rijksmuseum

«Mīlestība uz modi nāk no Francijas. Nevis pati mode, bet tieši mīlestība uz to.»

«Bernardam Šovam ir lielisks teiciens: «Ir smieklīgi sekot modei, bet nesekot tai – muļķīgi.» Izvēlieties vidusceļu starp šiem diviem grēkiem.»

«Nevajag skriet pakaļ modei – tāpat nenoķersiet. Mode ir radīta tam, lai izietu no modes. Tā domāta bagātiem dīkdieņiem un tendēta uz aizmirstību. Bet stils gan ir mūžīgs! Labāk būt stilīgam nekā modernam.»

«Modes pašaizliedzība slēpjas tajā, ka tai jāgāž visi vecie elki, visi tie silueti un krāsu salikumi, kurus tā cildināja iepriekšējā sezonā. Tāpēc visiem švītiem un modesdāmām novēlu tikpat pašaizliedzīgi izturēties pret savu garderobi, izdalīt un atdot to, ko vairs nevalkājat, bez nožēlas šķirties no nevajadzīgiem, no modes izgājušiem apaviem un nepiekrāmēt skapi ar milzīgu daudzumu vecu lietu cerībā, ka tās reiz atkal nāks modē. Jā, mode tiešām ir cikliska, tā atgriežas, taču tikai daļēji, kā replikas.»

Modeļi Vjačeslava Zaiceva modes skatē.

Foto: modes nams «Slava Zaitsev» Maskavā (CC BY-SA 3.0)

«Mēs allaž meklējam tērpos ēģiptiešu modes fragmentus, gotiskā, rokoko, ampīra, Art Deco vai, teiksim, hipiju stila elementus. Tā būs vienmēr. Jo cilvēka ķermenis jau nemainās tik strauji kā apģērba stils. Izdomāt kaut ko kardināli jaunu nav iespējams kaut vai tāpēc, ka ļaudi izdomā šo jauno pēdējos sešus tūkstošus gadu – kopš eksistē audums.»

«Nē, mode nekad neizzudīs. Kamēr vien būs divi pretēji dzimumi – vīriešu un sieviešu –, būs arī mode. Kamēr būs šķiriskā noslāņošanās, bet tā nekad nepāries, kamēr visi būs vienlīdzīgi, bet daži vienlīdzīgāki par citiem, tikmēr būs mode. Pat ja mēs visi reiz staigāsim skafandros, arī tiem būs kaut kāda mode, jo arī tie var mainīties, izskatīties atšķirīgi. Kādam patīk zilais, bet kādam citam – sudrabainais…»